piątek, czerwiec 30, 2017

Plakat kolarski 1975

RGZ LZS, LKS „PAŁUKI”
organizują w Żninie
OGÓLNOPOLSKI 4 ETAPOWY
WYŚCIG KOLARSKI
JUNIORÓW
O PUCHAR „ZŁOTEGO KOŁA”


Oto nagłówek plakatu zawodów sportowych z kwietnia 1975 roku. W tej chwili już jedynie pamiątkowa informacja, jednakże przetrwała 41 lat. Kawałek papieru, który troskliwie i z sentymentem przechowywano. Ów plakat, już nieco nadgryziony przez ząb czasu, zawiera szczyptę pałuckiej historii. Ten kawałek papieru, ponad 40-letni, przypomina o kolarstwie na Pałukach. Kolarstwie, które teraz - niczym feniks z popiołów - odradza się w stolicy Pałuk. Skupmy się jednak na informacjach, które zawiera plakat z ’75 roku. W analizie tejże informacji pomogli dawni pałuccy kolarze: Sławomir Prus, Jan Zieliński i Tomasz Ruciński.

Afisz powiadamia o wyścigu kolarskim na imponującą skalę, gdyż ogólnopolskim. Zawody odbywały się w Żninie. Eliminacje przeprowadzano na przestrzeni trzech dni z podziałem na cztery etapy. W pierwszym dniu zawodów I etap stanowił 30 km wyścig dwójkami. Trener dobierał zawodników w pary. Istotny był czas drugiego kolarza. Ten właśnie wynik uwzględniano w dalszej klasyfikacji. Uściśnię jeszcze, że 30 kilometrowa trasa I etapu wyścigu kolarskiego w roku 1975 przebiegała przez Podgórzyn, Wenecję, Godawy, Gąsawę i Złotniki. Start ostry ze Żnina, z ulicy Gnieźnieńskiej i tamże również przewidziano metę. II i III etap wydarzenia, zgodnie z plakatem, zorganizowano następnego dnia widowiska. W porannych godzinach - wyścig pojedynczo na czas. Dystans 15 km. Podobnie start ostry z ulicy Gnieźnieńskiej przy żnińskim stadionie. Kolarze przejeżdżali przez Podgórzyn, Wenecję, Godawy. Natomiast w porze popołudniowej dawni pałuccy kolarze pokonywali trasę 80 km, start i meta umiejscowione były na wzór poprzednich etapów, jednak tym razem wyścig wiódł prze Cerekwicę, Żerniki, Janowiec, Miniszewo, znów Janowiec („pętla”), Rogowo, Gościeszyn, Gąsawę. I wreszcie ostatni, IV etap, kolejnego trzeciego już dnia wyścigu. Do przejechania dystans aż 100 km. Trasa prowadziła przez miejscowości przed chwilą wymienione oraz dodatkowo: Biskupin i Łysinin. Tak oto obrazuje się Ogólnopolski 4 Etapowy Wyścig Kolarski zorganizowany w Żninie 41 lat temu. Omawiany plakat absorbuje uwagę jeszcze dodatkowymi informacjami. Mianowicie godne podziwu jest uwzględnienie orientacyjnego czasu pojawienia się zawodników na każdym etapie i na każdym szczeblu wyścigu. Organizatorzy zapewnili uczestnikom wyżywienie i kwaterunek. Udział był bezpłatny lecz stanowił wielkie wyróżnienie. Startowali tylko najbardziej utalentowani kolarze. Zawodnicy z całej Polski, przedstawiciele klubów rowerowych z Wrocławia ale i bydgoski Romet. Konkurencja imponująca. Natomiast nagrody, które 41 lat temu przyznawano zwycięzcą to koszulki, dyplomy, skromne gadżety… Dawniej sportowcy byli sportowcami jedynie w imię zamiłowania do kolarstwa. Pozwolę sobie tutaj na dygresję. Otóż, znam zabawne zdarzenie związane właśnie z pewnym wyścigiem kolarskim i przyznaną zań nagrodą. Pewien pałucki kolarz (Jan Zieliński) wygrał w wyścigu aktówkę. Wysłał swojej mamie kartkę z wiadomością o zdobytej nagrodzie. Przypomnę jeszcze, że mowa o sytuacji sprzed kilku dekad. Radość jego matki była niewyobrażalna. Kobieta z pospiechu odczytała, iż syn wygrał lodówkę.

Przypomnę jeszcze, będąc w tematyce pałuckiego kolarstwa o zbliżającym się wydarzeniu. Dnia 4 września Żnin stanie się stolicą polskiego kolarstwa amatorskiego. Tego dnia odbędzie się Ogólnopolski Wyścig Kolarski PAŁUKI TOUR 2016. Start i meta rywalizacji zostaną zorganizowane w Żninie. Uczestnicy wydarzenia ścigać się będą na dystansie 64 km. Trasa rywalizacji przebiegać będzie przez malownicze tereny Pałuk, w tym m.in. przez Wenecję. Bezlik jezior i mnogość cudów natury przyczynił się do tego, że pałuckie tereny podnoszone są do powszechnie znanych Mazur. Dokładny przebieg oraz wirtualny profil trasy wyścigu znajdują się na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia palukitour.pl. Zapraszam. Któż wie, być może kiedyś młodsze pokolenia, za kilkadziesiąt lat również będą analizowały plakat dotyczący tegorocznego wyścigu kolarskiego w Żninie?

Magdalena Starczewska

Organizator

 

Współorganizatorzy

      

Patronat medialny

      

 

Skontaktuj się z nami

Lokalna Organizacja Turystyczna "Pałuki"
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Scroll to top