piątek, czerwiec 30, 2017

Trochę historii

Wiele osób pamięta jeszcze czasy, kiedy na Pałukach funkcjonowała sekcja kolarska. Tworzyli ją ludzie, których charakteryzowały: pasja, determinacja, hart ducha i ambicja. Kolarze z Pałuk są chlubą tego regionu. W latach 1960 - 2012 organizowano igrzyska, które były swoistą miniaturą światowych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Medale olimpijskie zdobywali zawodnicy reprezentujący 48 gmin i 44 miasta województwa kujawsko - pomorskiego. W klasyfikacji tej powiat żniński reprezentują: Żnin, Janowiec Wielkopolski, Gąsawa, Barcin, Łabiszyn i Rogowo.

Olimpiady wiejskie wymyślono ponad 50 lat temu. Historia Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich sięga roku 1960, gdy w Rzymie koło Żnina odbył się wojewódzki festyn sportowo - rekreacyjny. Wtedy zaczęła rodzić się legenda pałuckiego kolarstwa. Zawodnicy powiatu żnińskiego przez szereg lat odnosili kolejne sukcesy i stawali na podium wielu większych i mniejszych imprez kolarskich.

W latach 60-tych Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych zostało współorganizatorem Olimpiady Wiejskiej. Zgodnie z ideą olimpijską co cztery lata, kolejne regionalne imprezy sportowe organizowane były pod oryginalnymi hasłami: Tokio ’64 k. Wyrzyska, Meksyk ’68 k. Brodnicy, Olimpia ’72 k. Tucholi, Montreal ’76 k. Mogilna, „Moskwa 80”- Janikowo, Barcelona ’92 w Sępólnie Krajeńskim itd.

Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich zaowocowały ujawnieniem wielu talentów sportowych. Skupiając się na kolarstwie, medale dla Pałuk zdobywali: Wojciech Weneś, Tadeusz Brzeziński, Czesław Małocha, Tadeusz Kubiak, Tadeusz Bereźnicki, Sławomir Prus, Marek Szymański. Wymienieni zawodnicy to czołówka reprezentacji pałuckiej sekcji kolarskiej. Kolarze z Pałuk już wiele lat temu zdecydowali się na sportowy styl życia, który w połączeniu z konsekwencją i aspiracjami, doprowadził ich na olimpijskie podium.

Rowerowe imprezy są jednym z najprzyjemniejszych sposobów na promowanie zdrowego stylu życia. Rajdy rowerowe w ramach akcji „Kujawsko- Pomorskie na rowery” odbywające się w ostatnich dwóch latach potwierdzają rosnące zainteresowanie tą formą spędzania wolnego czasu.

Wszystkich miłośników jazdy na rowerze, już dziś możemy zaprosić na kolejną imprezę tj. „Pałuki Tour 2016” Ogólnopolski Wyścig Kolarski. Wydarzenie odbędzie się 4 września 2016 roku. Konkurować o medale będą mogli zawodnicy z całej Polski, zarówno kolarze zawodowi, jak również grupa kolarzy amatorów. „Pałuki Tour” to dystans blisko 64 km, a tor wydarzenia stanowią urzekające Pałuki. Wyścig rowerowy jest wielką szansą, żeby historia o regionalnych kolarzach mogła zakwitnąć na nowo...

Organizator

 

Współorganizatorzy

      

Patronat medialny

      

 

Skontaktuj się z nami

Lokalna Organizacja Turystyczna "Pałuki"
Plac Wolności 20, 88-400 Żnin
tel. 52 303 14 81, 690 075 041
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Scroll to top